کلینیک جراحی های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی و چاقی Laparoscopic, endoscopic & obesity clinic

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کاهش ناگهانی وزن

کاهش ناگهانی وزن، خطر بروز سنگ صفرا را افزایش می دهد

اتخاذ رژیم غذایی بدون چربی هم ممکن است عامل خطر باشد زیرا بدن برای عملکرد درست سیستم هاضمه به مقدار معینی چربی سالم نیاز دارد.
پزشکان انگلیسی می گویند، ارتباط مستقیمی بین کاهش وزن سریع و ایجاد سنگ صفرا وجود دارد.به گزارش سایت «MSN» اگرچه علت بروز سنگ صفرا مشخص نیست اما در افراد دارای اضافه وزن،زنان باردار، یا بیمارانی که تحت درمان جایگزین هورمونی قرار دارند یا افرادی که به تازگی وزن کم کرده اند، شایع است.سنگ صفرا که از کلسترول تشکیل شده است و در کیسه صفرا شکل می گیرد، می تواند به اندازه سنگریزه تا توپ گلف باشد. کیسه صفرا کیسه ای گلابی شکل است که زیر کبد قرار دارد. صفرا برای هضم غذا تولید می شود. هنگام غذا خوردن، کیسه صفرا، زرداب را از طریق مجرا به درون روده ها تخلیه می کند.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نمايه توده بدنی (BMI) شاخص ارزيابی بدن از نظر وضعيت جسمانی در مقايسه با استاندارد است. بر اساس اين شاخص افراد به 4 گروه لاغر، در محدوده وزن طبيعی، دارای اضافه وزن و چاق طبقه بندی می شوند. برای محاسبه نمايه توده بدن (BMI) می توان از فرمول زير استفاده كرد:

وزن (كيلوگرم)
--------------- = BMI
2 قد (متر)

همچنين مي توان با استفاده از نوموگرام، نمايه توده بدنی را تعيين كرد. نحوه استفاده از نو موگرام به شرح زير است:
نوموگرام از سه خط مدرج عمودي تشكيل شده است. خط اول از سمت راست مربوط به وزن، بر حسب كيلوگرم خط وسط مربوط به نمايه توده بدنی (كه نشان دهنده چاق، اضافه وزن، طبيعي و كم وزن است) و خط سوم مربوط به قد بر حسب سانتی متر می باشد.
برای تعيين نمايه توده بدنی (BMI)، ابتدا وزن فرد را اندازه گيری كرده و اعداد مربوطه را روی خط وزن و قد نموگرام تعيين كرده و علامت بزنيد. حال اگر دو نقطه علامت خورده وزن و قد را با يک خط كش به هم و صل كنيد نقطه تقاطع اين خطوط با خط و سط تعيين كننده نمايه توده بدنی فرد است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

چاقی مفرط

چاقی مفرط يكی از مشكلات متابوليک است كه منجر به مرگ و ميری به ميزان 1/5 تا 2 برابر افراد عادی می گردد. كمتر كسی است كه امروزه در زندگی خود و اطرافيانش با چاقی و مشكلات آن دست به گريبان نباشد.
امروزه چاقی به عنوان دومين علت مرگ و مير دنيا شناخته شده و در دهه ی آينده رتبه نخست را از اين لحاظ به خود اختصاص خواهد داد. لذا چاقي يك اپيدمی جهانی و علی الخصوص در جوامع پيشرفته و كشورهاي در حال توسعه مي‌باشد و به طور بارزي در بين تمام گروه‌های سنی رو به افزايش است. در گذشته منابع غذايي فراوان نبودند و بشر نخستين براي دستيابی به غذا احتياج به فعاليت فيزيكي بسياري داشت. اما امروزه دسترسي به غذاهای لذيذ و پر كالري آسان است و شبكه‌های تلويزيونی و نشريات با تبليغات جاذب، مردم را به مصرف غذاهای گوناگون دعوت مي‌كنند. از سويی ديگر نيز كاهش تحرک بدنی به دليل وجود وسايل و امكانات رفاهی و گسترش شهرنشينی، افراد را در معرض ابتلا به چاقی قرار داده است. چاقی نه تنها تناسب اندام فرد را مخدوش می كند بلكه سلامت وی را نيز به خطر مي‌اندازد و آنچه سبب شده كه چاقی يك بيماری تلقي شود، عوارض آن است.
چاقي و به خصوص چاقی مفرط را بايد به عنوان يک بيماری قلمداد كرد و برای درمان و رفع آن نيز می بايست راه حلی اصولی و منطقی برگزيد.