کلینیک جراحی های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی و چاقی Laparoscopic, endoscopic & obesity clinic

رژیم غذایی بای پس معده

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رژیم غذایی بای پس معده

بعد از جراحی کاهش وزن چه باید بخوریم؟

رژیم غذایی بای پس معده بطور خلاصه به شما می گوید که پس از عمل جراحی، شما چه نوع مواد غذایی و به چه اندازه از آن می توانید مصرف نمائید. همچنین راههای برقراری عادات غذایی جدید را برای کاهش وزنی موفق به شما نشان خواهد داد.

آنچه که شما می خورید و اینکه چگونه غذا می خورید و یا اینکه چه مقدار می خورید بعد از جراحی بای پس معده تغییر می کند. این جراحی آناتومی سیستم گوارشی شما را یه سوی کاهش وزن هدایت می کند.

در این جراحی حجم معده به اندازه یک گردو و یا یک تخم مرغ کوچک کاهش می یابد و قسمتهایی از روده کوچک بصورت یک مسیر فرعی در جهت کاهش جذب بکار گرفته می شود و شما نیاز خواهید داشت که یک رژیم غذایی خاص را پس از این عمل جراحی پیگیری نمائید. این رژیم شامل این می شود که شما چه نوع از مواد غذایی و چه مقدار از آن را در هر وعده باید مصرف نمائید. همچنین باید از سازگاری غذاها و ترکیب صحیح مواد غذایی آگاه باشید.

 

پیگیری دقیق رژیم غذایی بای پس معده شما را به کاهش وزنی سالم تر و تغذیه ای مناسب تر رهنمون می سازد

بعد از عمل جراحی: سه ماه اول

1 تا 2 روز پس از عمل شما اجازه خوردن نخواهید داشت. سپس شما طبق یک رژیم پیشرفت کننده غذاهای خاصی را مصرف می کنید. هدف این رژیم آن است که در یک فرآیند درمانی، کمترین فشار را بر روی نقاط عمل داشته باشیم و به بدن شما زمان بدهیم تا با الگوهای غذایی جدید سازگار شده و به آن عادت نماید.

موارد زیر مراحل معمول این رژیم غذایی را پس از عمل بای پس معده نشان می دهد:

مایعات

غذاها و مواد غذایی نرم که در دمای اتاق مایع یا نیمه مایع باشند و دارای آب بیشتری نیز باشند مانند: آبگوشت، آب میوه، شیر، عصاره های صاف شده سوپ و غلات پخته شده، در بیشتر موارد شما به مدت 1 تا 2 روز در رژیم مایعات می مانید.

غذاهای پوره ای

مواد غذایی با ترکیب خمیری و نرم یا مایعات غلیظ

غذاهای پوره ای شامل تکه های مجزا نمی باشند. غذاهای پوره ای عموماً به مدت 3 تا 4 هفته ادامه می یابند. البته این مدت با نظر جراح و متخصص تغذیه قابل تغییر است.

غذاهای سفت

غذاهایی که ترد هستند و آسان جویده می شوند مانند: گوشتهایی که خوب ریز و کوچک برش خورده اند، غذاهای کنسرو شده یا نرم، میوه های تازه و سبزیجات پخته.

شما معمولاً به مدت 8 هفته قبل از شروع غذاهای معمولی باید از غذاهای نرم استفاده نمائید که این زمان نیز با صلاحدید پزشک معالج یا متخصص تغذیه قابل تغییر می باشد.

در طی این رژیم غذایی شما وعده های غذایی کوچکی را در یک روز میل می نمائید و مایعات را آرام آرام می نوشید .

توجه داشته باشید که نوشیدن مایعات باید در طی روز و به آرامی صورت گیرد نه همراه با وعده های غذایی شما .

ممکن است در ابتدا شما با 6 وعده غذایی کوچک در روز شروع به خوردن نمائید سپس این وعده ها به 4 وعده در روز تقلیل می یابد و زمانی که این وعده ها به 3 وعده در روز رسید شما یک برنامه غذایی عادی را دنبال خواهید کرد .

وعده های غذایی باید شامل پروتئین غنی شده باشند مانند گوشت ، محصولات لبنی کم چرب ( ماست ، پنیر ) یا تخم مرغ . پروتئین به حفظ و بهبود وضعیت بدنی شما بعد از عمل جراحی کمک موثری خواهد کرد .

اینکه شما با چه سرعتی از یک مرحله به مرحله بعدی رژیم غذایی دست پیدا کنید بستگی به آن دارد که بدن شما چگونه با الگوهای غذایی و ترکیب و غلظت آنها سازگاری حاصل نماید . بیماران معمولاً سه ماه بعد از عمل جراحی غذاهای عادی را با یک ترکیب سفت تر شروع خواهند کرد . اما این مسئله هم ممکن است زودتر اتفاق بیفتد .

عادات غذایی جدید 

تغییرات در سیستم گوارشی شما منجربه آن می شود که شما در هر وعده چه اندازه می توانید بخورید و بیاشامید . برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و اطمینان از این که شما مواد مغذی که نیاز دارید را دریافت کرده اید موارد زیر را بدقت دنبال کنید

مقادیر کوچکی میل نمائید .بلافاصله بعد از عمل معده شما تنها تحمل نگهداری یک انس یا 28 تا 30 گرم غذا را دارد گرچه به دلیل خاصیت ارتجاعی معده در انتهای ماه سوم شما ممکن است قادر به خوردن یک تا یک و نیم فنجان غذا در هر وعده باشید .

خوردن بیش از حد نه تنها کالری بیش از حد نیاز بدن شما می رساند بلکه ممکن است موجب درد و تهوع و استفراغ گردد . سپس مطمئن باشید که فقط مقادیر توصیه شده را میل نمائید و قبل از آنکه احساس سیری کنید دست از غذا خوردن بکشید .

آرام و آهسته بخورید و بیاشامید.خوردن و آشامیدن سریع ممکن است موجب سندرم دامپینگ شود . این حالت زمانی اتفاق می افتد که غذا ها و مایعات به سرعت و بیش از حد نرمال وارد روده کوچک شوند . علائم این سندرم عبارتند از : تهوع ، استفراغ ، اسهال ، سرگیجه و تعریق .

برای جلوگیری از سندرم دامپینگ غذاها و مایعات کم چرب و کم شیرین را انتخاب نمائید ، آهسته بخورید و آرام بیاشامید . مایعات را 30 دقیقه قبل یا بعد از هر وعده غذایی میل نمائید برای خوردن هر وعده غذایی حداقل 30 دقیقه وقت صرف نمائید و 30 تا 60 دقیقه برای نوشیدن یک فنجان مایع زمان در نظر بگیرید . از خوردن غذاهای پرچرب و شیرین مانند سودای معمولی ، آبنبات ، شکلات و بستنی بپرهیزید .

غذاها را کامل بجوید.سوراخ جدیدی که معده شما را به روده کوچک متصل می نماید خیلی کوچک است و قطعات بزرگتر غذا می تواند آن را مسدود نماید . این انسداد موجب می شود که غذا نتواند از معده خارج شده و وارد روده گردد و این امر ممکن است منجربه استفراغ ، تهوع و دردهای شکمی شود . پس تکه های کوچکی از غذا را مصرف نموده و تاحدی بجوید که به شکل پوره های غلیظ درآید و سپس آن را ببلعید . اگر نمی توانید غذا را خوب بجوید و کاملاً نرم کنید از بلعیدن آن خودداری فرمائید .

مایعات را در بین وعده های غذایی میل نمائید نه همراه آن .

نوشیدن مایعات همراه با غذا می تواند موجب درد ، تهوع و استفراغ شود درست مثل سندرم دامپینگ . همچنین نوشیدن زیاد مایعات همراه با غذا یا نزدیک آن می تواند سبب احساس سیری کاذب شود . و در نتیجه شما نمی توانید غذای کافی دریافت نمائید و بدین ترتیب مواد مغزی لازم به بدن شما نمی رسد . جهت جلوگیری از کم آبی بدن روزانه 6 تا 8 فنجان مایعات توصیه می شود .غذاهای جدید را همزمان تجربه نکنید . 

بعد از جراحی برخی غذاها ممکن است موجب تهوع ، درد و استفراغ شوند یا ممکن است سوراخ معده به روده را مسدود کنند . توانایی تحمل غذاها از فردی به فرد دیگر متفاوت است .

غذای جدیدی را که امتحان می کنید قبل از بلعیدن خوب بجوید . اگر غذایی موجب ناراحتی شما شد دیگر آن را نخورید . با گذشت زمان شما ممکن است بتوانید آن غذا را تحمل کنید غذاها و مایعاتی که معمولاً می توانند ناراحتی ایجاد کنند شامل : گوشت ، نان ، ماکارانی ، برنج ، سبزیجات پخته ، شیر و نوشابه های کربنات دار می شود . ترکیبات غذایی که خوب تحمل نمی شوند شامل : غذاهای خشک ، سخت و چسبناک می شوند.

مصرف ویتامین و مکمل های معدنی توصیه شده را فراموش نکنید .

بعد از جراحی بدن شما مواد مغذی اصلی را به سختی جذب می نماید چرا که معده شماو قسمتی از روده کوچک شما بای پس شده اند . برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، سعی کنید به طور منظم ویتامین ها و مکمل های معدنی را مصرف نمائید . این مکمل ها شامل مولتی ویتامین ، مولتی مینرال ، کلسیم ، آهن ، ویتامین B12 ویتامین D می باشند .

کاهش وزن و افزایش وزن چگونه ؟ !

پس از جراحی در طی 2 سال اول به دنبال رعایت رژیم غذایی فوق و تمرینات ورزشی توصیه شده فرد 50% تا 60% اضافه وزن خود را از دست می دهد و می تواند مادام العمر وزن ایده آل خود را حفظ کرده و ثابت نگه دارد پس به یاد داشته باشید که از مصرف غذاها و نوشیدنیهای شیرین ، پر چرب و پر کالری بپرهیزید .

تحرک داشته باشید و خوب ورزش کنید تا کاهش وزن شما همراه با فرآیند زیبایی اتفاق بیفتد . مصرف اسنکها ( هله ، هوله ها ) را کنار بگذارید و از چریدن ( تمام روز غذا خوردن ) خودداری نمائید . تا می توانید به مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی روی آورید تا همزمان با فرآیند لاغری ، پوستی شاداب و جوان داشته باشید . ورزش به شما کمک می کند تا پس از لاغری دچار افتادگی کمتری در پوست نواحی شکم ، پهلوها ، بازوها و رانها باشید

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید