کلینیک جراحی های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی و چاقی Laparoscopic, endoscopic & obesity clinic

آنچه باید راجع به اسلیو معده بدانیم

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آنچه باید راجع به اسلیو معده بدانیم

اسلیو معده اولین باردر سال ۱۹۹۳ در استرالیا توسط دکتر Jamieson و بعد از ان توسط دکتر Johnston در سال ۱۹۹۶ درانگلستان انجام شد. گاسترکتومی اسلیو از سال ۲۰۰۴ به بعد به عنوان یکی از روشهای جراحی در کاهش وزن در تمام دنیا گسترش یافت.
این عمل جایگزین عمل باندینگ درافرادی است که BMI بین ۳۵ تا ۴۰ دارند وخصوصاً درکسانی است که مشکل اصلی آنها احساس گرسنگی مکرر می باشد. همچنین در افرادی که BMI خیلی بالایی دارند (بین ۵۰ تا ۶۰) جهت کاهش وزن شدید در فاز اول عمل دئودنال سوئیچ، انجام می شود. پس از آن که کاهش وزن قابل توجهی دراین بیماران ایجاد شد و BMI آنها به زیر ۵۰ رسید مرحله دوم که دئودنال سوئیچ است انجام می پذیرد.
افرادی که بیماری های زمینه ای نظیر آنمی، کرون و آسم شدید دارند و یا بیمارانی که از داروهای ضد التهابی غیر استیروئیدی استفاده می کنند بدلیل آنکه به اولسر ما رژینال (زخم حاشیه آنا ستوموز) مستعد هستند، بجای آنکه تحت عمل بای پس معده قرارگیرند ، بهتر است گاسترکتومی اسلیو شوند.

بیمارانی که مایل بداشتن جسم خارجی مثل حلقه نیستند و از مراجعات مکرر برای تنظیم حلقه پرهیز دارند، انجام عمل گاسترکتومی اسلیو جایگزین بسیار خوبی است. اسلیو گاسترکتومی (کوچک کردن معده یا معده آستینی)یکی از بیشترین اعمال محدود کننده متداول و موثردر درمان جراحی در کاهش وزن است. دراین عمل تمایل این است که بیمار احساس سیری وپری از مصرف یک وعده غذای محدود، بدون سوء جذب، داشته باشد. پس از اسلیو گاسترکتومی به دلیل کاهش چشم گیر حجم معده، بیمار با مصرف مقدار کم غذا احساس سیری می کندودر نتیجه کالری مصرفی کاهش یافته و کاهش وزن رخ می دهد.
در این روش بیمار پس از ۶ ماه نصف اضافه وزن خود را از دست داده و ظرف ۲ سال به وزن نرمال می رسد.
عمل جراحی گاسترکتومی آستینی با انجام گاسترکتومی به طور عمودی  از فاصله ۸-۷ سانتی متری دریچه پیلور شروع وتا زاویه كنار مري به پایان می رسد. در این روش جراحی که به طریق لاپاروسکوپی صورت می گیرد قسمت عمده سمت چپ معده بیمار برداشته می شود و معده به شکل لوله باریکی (شبیه موز) باقی می ماند. در این روش ۸۵ درصد معده بطور عمودی بکمک استاپلرهای خطی یا اندواستاپلر برداشته می شود. شاخه های عصب واگ که از انحنای کوچک وارد معده می شوند حفظ می گردد ؛ بنابر این عملکرد دریچه پیلور و حرکات پریستاتیسم معده بقوت خود باقی می ماند و بدون آنکه هر گونه سوء جذبی صورت گیرد و یا آناستوموزی بین روده باریک و معده انجام شود و تنها با کاهش حجم معده به ۵۰ تا ۱۰۰ سی سی و تقلیل بخشی از آن که مسئول ذخیره و انباشته شدن غذا می باشد اشتها کاهش می یابد. از این بخش از معده که برداشته میشود هورمونی ترشح می شود بنام گرلينکه مسئول ایجاد گرسنگی و اشتها است و در غیاب آن احساس سیری و بی اشتهایی برای فرد حاصل می شود.
پس از برداشتن این قسمت از معده، سطح سرمی این هورمون به حداقل خود می رسد و احساس گرسنگی و میل به خوردن غذا در فرد کاهش می یابد.

آنچه باید راجع به اسلیو معده بدانیم

مزایای عمل VSG

• کاهش حجم معده - عمل جراحی گاسترکتومی آستینی یکی از بیشترین اعمال محدود کننده متداول و موثردر درمان جراحی در کاهش وزن است.
• نرمال بودن عملکرد معده پس از عمل
• انجام عمل به شیوه لاپاروسکوپی
• ساده بودن روش جراحی و کوتاه بودن زمان جراحی
• کوتاه بودن مدت اقامت بیماران در بیمارستان
• عدم وجود جسم خارجی در معده مانند روش حلقه
• در این عمل عوارض اعمال بزرگی مانند بای پس و انحراف بیلیوپانکراتیک، نظیر زخم حاشیه آناستوموز، کمبود ویتامین ها، انسداد روده و استئوپروز وجود ندارد. همچنین مشکلات ناشی از سر خوردن حلقه، اروژن (خوردگی وسوراخ شدن معده) وانسداد معده و نیز مراجعات مکرر پس از عمل که در عمل باندینگ ممکنست ایجاد شود وجود ندارد.
• در صورت عدم پاسخ مناسب به درمان، براحتی قابل تغییر به روشهای دیگر نظیر بای پس و دئودنال سوئیچ است.
• به لحاظ برداشت بخش عمده معده که مسئول ایجاد اشتها و گرسنگی است و ذخیره غذا در این قسمت انجام می شود، در کاهش وزن موثرتر از گاستریک بندینگ است.
• میزان کاهش وزن طی ۳ سال پس از عمل بین ۶۰ تا ۸۰ % از اضافه وزن بدن می باشد.

معایب ونقاط ضعف عمل VSG

• میزان کاهش وزن کمتر از روش باي پس معده است.
• شیرینی خور شدن بیماران منجر به کندی سیر کاهش وزن می شود.
• برگشت ناپذیر بودن روش - ۸۵% معده دراین عمل رزکت می شود واز شکم خارج می گردد لذا عمل غیر قابل برگشت است.
• قابلیت گشاد شدن و افزایش حجم قسمت باقیمانده پس از ۵ سال
• مشکلات ناشی از استاپلینگ نظیر نشت باید مورد تأمل قرار گیرد.

عوارض VSG

عوارض و خطرات این روش شامل عوارض عمومی و جراحی مانند سایر روشهای درمان جراحی چا قی است. ولی به هرحال مهمترین و شایع ترین عارضه در این عمل نشت و فیستول معده است (۱%). بجز این با درجات کمتری آسیب طحالی که ممکن است منجر به اسپلنکتومی شود (0/5 %) و همچنین لخته در اندام ها، آمبولی ریه (0/5 %)، عوارض تنفسی نظیر ذات الريه در لیست عوارض پس از این عمل قرار دارد. خونریزی از محل بخيه ها در دوره پس از عمل 5% نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

زمان بهبودی:

• بستری در بیمارستان کمتر از ۴۸ ساعت
• برگشت به فعالیت روزمره کمتر از ۱ هفته
• بهبود کامل کمتر از ۲ هفته

مراقبت های پس از عمل

روز دوم پس از عمل از بیماران در بخش رادیولوژی، گاستروگرافین میل بعمل می آید و چنانچه معده، بدون لیک از محل استاپلینگ باشد، درن شکمی که در مجاورت آن قرار دارد خارج و رژیم مایعات صاف شده و رقیق شروع می شود بیماران تا دو هفته پس از عمل فقط بایستی از مایعات صاف شده با حجم کم و با فاصله از یکدیگر استفاده کنند؛ طی ۲-۱ ماه پس از عمل تدریجاً جامدات بمیزان ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز به رژیم غذایی آنها اضافه می شود.
بیماران اکیداً بایستی از مصرف غذاها با حجم زیاد و نیز نوشابه های گازدار (به دلیل ایجاد ناگهانی حجم) خودداری کنند، در غیر این صورت خصوصاً در روز های اول پس از عمل منجر به فیستول معده و به طور دیر رس منجر به درد معده و افزایش تدریجی حجم آن می شود و کاهش وزن را با کندی و یا توقف مواجه می نماید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید