کلینیک جراحی های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی و چاقی Laparoscopic, endoscopic & obesity clinic

بای پس کلاسیک معده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بای پس کلاسیک معده

بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

در این روش دو هدف مد نظر است، هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند و هدف دوم اینکه مواد غذایی کمتر جذب شود. در این روش دو عمل جراحی، یک جا روی بیمار انجام می شود.
ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچکتر که معمولا حجمی معادل 5 تا 10 درصد کل معده را دارد ، مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد. در این روش هیچ قسمتی از معده جدا نمی شود و قسمت بزرگتر معده کماکان به ترشح آنزیم های معمول می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود .سپس یک قسمت از روده را به معده ی کوچکتر متصل می کنند. در این عمل قسمتی از روده که در جذب نقش مهمتری دارد از مسیر خارج می شودش 1 و 2.
بالطبع فرد خیلی سریعتر از قبل احساس پر شدن معده و سیری خواهد داشت و در ضمن مواد غذایی کمتری نیز جذب می شود.
در این روش، بیماران، 80 تا 100 درصد اضافه وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند.
در این عمل نسبت به عما امگا بای پس یک محل برش و دوختن روی روده بیشتر انجام می شود. و باعث می شود مسیر صفرا و پانکراس از مسیر دیگری وارد روده شوند و وارد معده جدید نشوند.

چه کسانی کاندید بای پس معده هستند؟

این روش در بیماران با نمايه وزني بالای  40 و بالای  35 همرا با ابتلا به دیابت روش مناسبی است. این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده آل خود نشده و پس از پایان دوره ی رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه ی خود بازگشته اند.
این بیماران در این دوره بحران روحی شدیدی را پشت سر می گذارند چرا که حاصل رنج هایی که در اثر گرسنگی های طولانی مدت متحمل شده اند را بی نتیجه می یابند.

عوارض بای پس معده چیست؟

بیمارانی که این روش درمانی مناسب آنها می باشد ، همواره از عواقب و عوارض این عمل هراس دارند. توصیه ی ما به این دسته از بیماران آن است که بدانند خطرات و عوارض این عمل جراحی بیشتر ازدیگر عمل ها نیست؛ چرا که هر کدام از ما در هر لحظه از زندگی مان، ممکن است به دلایلی مجبور به انجام عمل جراحی مختلف، مثل: آپاندیسیت، شکستگی ها، سزارین و ... شویم. در ابتدا انجام این عمل حدود 4 الی 5 ساعت طول می کشیده ولی اکنون این عمل در مرکز جراحی اندوسکوپیک در یک تا دوساعت انجام میشود  و از طرفی تمامی تمهیدات لازم برای کاعش عوارض احتمالی در بهترین حالت ها بکار بسته می شود، لذا بیمار با قرار گرفتن تحت کمترین زمان بیهوشی، عوارض و خطرات عمل را به حداقل ممکن می رساند.
یکی  ازعوارض دراز مدت این عمل سو ء جذب بعضی ویتامین ها می باشد که باتجویز مکمل های ویتامینی رفع خواهد شد. در صورتیکه بیمار بعد از مدتی علایم عصبی  بصورت گز گز یا ضعف عضلانی را داشته باشد باید حهت بررسی به پزشک خود مراجعه کند. ممکنست بیمار دچار درد بعد از مصرف غذا شود  وبدنبال ان دجار اسهال شود که به ان سندرم دامپینگ گویند اگر از مصرف غذاهای شیرین و یا مایعات غلیظ خود داری کند از شدت ان کاسته می شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید