کلینیک جراحی های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی و چاقی Laparoscopic, endoscopic & obesity clinic

جراحی لاپاراسكوپی سنگ صفراوی (Abdominal laparoscopic surgery)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

جراحی لاپاراسكوپی سنگ صفراوی

• سنگ صفراوی و عوارض آن از بيماری های شايعی است كه در اغلب موارد عمل جراحی به عنوان تنها راه درمان آن توصيه می شود.
• اگر شما يا آشنايان شما دچار سنگ صفراوی هستيد مطالعه اين راهنما مي تواند راه گشا باشد در اين راهنما سعی شده است تا با روش های مختلف درمان سنگ صفراوی آشنا شده تا در مورد وضعيت خود آگاهانه تصميم بگيريد.
• لازم است بدانيد اين راهنما نمی تواند جايگزين توصيه های پزشک متخصص باشد چرا كه شرايط هر بيمار با بيمار ديگر متفاوت بوده و پزشک متخصص با توجه به شرايط خاص بيمار تصميم گرفته و راهنمایی های لازم را ارائه مي دهد.
• چنانچه سوال داريد كه دراين راهنما گنجانده نشده است، آن را از پزشک متخصص خود بپرسيد.

عمل جراحی كيسه صفرا در گذشته

وقتی جراحی به شما پيشنهاد می كرد تا كيسه صفراوی شما را عمل كند به ياد دوست يا آشنایی می افتاديد كه مدتی پيش تحت عمل جراحی قرار گرفته بود.
عمل جراحي به صورت باز و يک برش بزرگ و زشت در پوست شكم انجام شده بود كه بيمار مدت ها از درد ناحيه عمل رنج برده و حداقل به مدت چند روز در بيمارستان بستری و تا چند هفته قادر به انجام فعاليت های عادی نبود.
شايد نگرانی شما از تجربه ای مشابه باعث مي شود از فكر عمل منصرف شويد، چرا كه از طرفی كارتان اجازه نمی دهد و از طرفی واهمه از مشكلات عمل مانع تان می گردد.

عمل جراحی كيسه صفرا در حال حاضر

در دو دهه اخير با ابداع روشی جديد در جراحی و با استفاده از تكنولوژی مدرن انقلابی در جراحی شكم ايجاد شده است.
اين روش "لاپاراسكوپي" نام دارد در اين روش با چند برش كوچک، كيسه صفرا از شكم خارج می شود و بيمار هيچ يک از مشكلات روش قبلی را ندارد.
حداقل مدت بستري يك شب و حداقل زمان بازگشت به فعاليت عادی يک هفته است. امروزه در آمريكا ساليانه بالغ بر هفنصد هزار مورد، جراحي لاپاراسكوپي كيسه صفرا انجام می شود. در گذشته بيماراني كه از ترس عمل جراحی درد بيماری خود را تحمل می كردند و از انجام عمل امتناء می كردند راغب شده اند تا با روش لاپاراسكوپی تحت درمان قرار گيرند. امروزه در كشورهای پيشرفته عمل جراحي باز فقط در موارد خاص صورت می پذيرد.

محل قرار گرفتن كيسه صفرا و وظيفه آن در بدن

كيسه صفرا، كيسه ای كوچک با حجم 30-25 سی سی است كه دقيقا زير لبه دنده ها سمت راست و بالای شكم در زير كبد قرار گرفته است كه از طريق مجاری كوچكی به مجرای صفراوی متصل شده است. صفرای توليد شده از كبد، در كيسه صفرا ذخيره مي شود. پس ازخوردن غذاهای چرب كيسه صفرا منقبض شده و صفرا را از طريق مجاری صفراوی به روده می ريزد. نقش صفرا كمك به هضم مواد غذایی دارای چربی می باشد.
بعداز خارج كردن كيسه صفرا از بدن بيمار، صفرا مستقيما از كبد و از طريق مجاري صفراوي به روده می ريزد. نقش صفرا كمک به هضم مواد غذايی دارای چربی می باشد. بعد از خارج كردن كيسه صفرا از بدن بيمار، صفرا مستقيماً از كبد و از طريق مجاری صفراوی وارد روده خواهد شد و اين كار مشكلی برای بيمار ايجاد نخواهد كرد.

انواع سنگ صفراوی:

كلسترولی و رنگدانه ای است كه در سفيدپوستان نوع كلسترولی شيوع بيشتری دارد.

عوامل مؤثر در ايجاد سنگ های صفراوی كلسترولی

1. جنسيت: ميزان تشكيل سنگ در زن ها تا سن يائسگی چهار برابر مردهاست. بعد از سن 55 سالگی ميزان توليد سنگ در هر دو جنس برابر است.
2. افزايش سن: بعد از سن 60 سالگی توليد سنگ صفراوی در بدن به طور قابل ملاحظه ای افزايش مي يابد.
3. وزن و رژيم غذايی: در افراد چاق و بسيار چاق ميزان توليد سنگ به علت افزايش توليد كلسترول از كبد بالاتر از افراد معمولی است.
همچنين كساني كه به علت چاقی، تحت رژيم غذایی هستند و مصرف غذای روزانه آن ها كمتر از 800 كيلو كالری است در يک چهارم موارد دچار سنگ كلسترولی می شوند، مصرف غذاهای پر چرب حيوانی توليد سنگ را افزايش می دهد و توليد سنگ در گياه خواران كمتر ديده شده است.
4. حاملگی: توليد سنگ در نيمه دوم حاملگی به علت افزايش كلسترول از كبد افزايش می يابد هر چه تعداد حاملگی بيشتر باشد احتمال تشكيل سنگ نيز بيشتر است.
5. مصرف دارو: مصرف داروهای استروژنی و جلوگيری از بارداری
6. روزه داری طولانی

عوامل بازدارنده در ابتلا به سنگ های صفراوی كلسترولی

تناسب اندام، پرهيز ازمصرف غذاهاي چرب، مصرف سبزيجات تازه استفاده روزانه از آسپرين بچه بعد از سن ينجاه سالگی، پرهيز ازمصرف طولانی قرص های ضد بارداری
ميزان شيوع سنگ صفراوی در جامعه
از هر ده نفر بالغ، يک تا دو نفر دچار سنگ صفراوی كلسترولی هستند، سنگ صفراوی در هر سنی ديده می شود اما با افزايش سن احتمال ابتلا بيشتر می شود. اكثر سنگ ها فاقد علامت هستند، هر ساله درصدی از آنها علامت دار می شوند، در آمريكا هشتصد هزار نفر در سال به علت سنگ صفراوی بستری می شوند.

علایم شايع سنگ صفراوی

شايع ترين علامت: درد مبهم، احساس پري و سنگينی و نفخ در دستگاه گوارش بعد از خوردن غذا از علائم اين بيماري به شمار مي رود. در بعضی موارد ممكن است درد از بالای شكم شروع شده و به سمت شانه راست تير بكشد. اغلب درد شديد نبوده و قابل تحمل است و اكثرا با درد معده اشتباه گرفته می شود، اكثر بيماران به خاطر اين عوارض تا مدت ها داروهای معده مصرف مي كنند در بعضي از موارد نيز ممكن است سوء هاضمه صفراوی با برگشت صفرا همراه گردد و بيمار احساس سوزش بالای معده را داشته باشد، يبوست طولاني مدت از ديگر علائم بيماری به شمار می رود.

علایم بيماری در موارد حاد و عارضه دار

درد شديدی كه ممكن است چند دقيقه، چند ساعت و يا چند روز طول بكشد اين درد از قسمت فوقانی شكم شروع می شود و به سمت شانه راست و ناحيه كمر تير می كشد. در اغلب اين موارد درد بعد از خردن غذای چرب و حجيم در شب هنگام شروع شده و با تهوع و استفراغ توأم می گردد. گاه بيمار دچار زردی می شود و ادرار چایی رنگ می شود و ممكن است بيمار تصور كند كه سنگ كليه دارد گاهی درد آنقدر شديد است كه بيمار مجبور می شود به پزشک يا اورژانس مراجعه نمايد. درد را می توان با مصرف مسكن های قوی آرام كرد.
اما تداوم علایم و درد بيش از شش ساعت وخامت بيماری و عارضه دار شدن سيستم صفراوی است. بهتر است بيمار در بيمارستان بستری شود و درمان سرپايی انجام نگيرد زيرا ممكن است كيسه صفرا پاره و يا دچار عفونت شود كه از عوارض شديد سنگ صفراوی است. سنگ صفرا ممكن است به طور اتفاقی در بررسی های سونوگرافی كشف شود در اين صورت می بايست با پزشک خود جهت درمان مشورت كنيد.

روش های تشخيص سنگ صفراوی

تصويربرداری

در خانم ها در صورتی كه درد معده با يك نسخه بهبود نيابد ، بهتر است سونوگرافی از كبد و سيستم صفراوي به عمل آيد. سونوگرافی اولين روش با ارزش و غيرتهاجمی در تشخيص سنگ است و ارزش تشخيصی آن توسط راديولوژيست ماهر بيش از نود و پنج درصد است.
اگر بيمار زردی داشته باشد و يا پزشک ظن به وجود همزمان سنگ در مجاری صفراوی داشته باشد. درخواست بررسی MRI و يا اندوسكوپی مجاری صفراوی (ERCP) را می كند.
چه سرنوشتي در انتظار افراد مبتلا به سنگ صفراوی می باشد؟
در اغلب مواردي كه سنگ به طور اتفاق و در بررسي هاي شكم كشف شده است، در صورتی كه علامت دار نباشد و يا همراه كيسه صفرا نباشد نياز به درمان ندارد. در موارد درد مبهم شكم و يا سوء هاضمه در صورتی كه شرايط جسمي بيمار اجازه دهد بهتر است تا قبل از بروز عوارض خطرناک درمان قطعی با جراحی كيسه صفرا صورت گيرد.
در اين حالت بيمار با برنامه ريزی قبلی بستري و جراحي ميشود در صورتي كه عوارض ناشی از سنگ بروز كند كه غالبا علت آن التهاب كيسه صفرا يا عبور سنگ از مجاری صفراوی است، مي بايست بيمار بصورت اورژانسی بستری شده و بلافاصله درمان طبی شروع شود و در صورت صلاح ديد پزشک معالج تحت عمل جراحی اورژانس قرار گيرد.

نكات مهم

سنگ های كوچك عوارض بيشتری دارند و لذا اين تصور كه سنگ كوچک دفع می شود، در مورد سنگ صفراوی صحيح نيست اغلب عوارض بيماری ناشی از عبور سنگ از مجاری صفراوی است.
آيا سنگ صفراوی باعث سرطان می شود؟
خير، اما در اغلب موارد سرطان های كيسه صفرا با سنگ كيسه صفرا تواماً ديده می شوند.
آيا رعايت رژيم غذايي در افرادي كه سنگ كيسه صفرا دارند لازم است؟
افرادی كه سنگ كيسه صفرا دارند به تجربه متوجه می شوند كه خوردن غذاي چرب و پرحجم منجر به ظهور علائم بيماري مي شود لذا به تدريج ازخوردن آن پرهيز می كنند و در صورتی كه از خوردن غذاهای پر چرب و سرخ كردنی و مصرف تخم مرغ پرهيز كنيدو به مصرف مواد غذایی پرفيبر و سبزيجات بپردازيد مي توانيد برای مدتی وقوع علائم را به تأخير بيندازيد تا برنامه عمل خود را براي جراحی تنظيم نماييد.

توجه:

سنگ صفراوی علامت دار در نهايت دچار عارضه خواهد شد، زمان بروز عارضه قابل پيش بينی نيست، پس بهتر است در شرايط ايده آل با برنامه قبلی تحت عمل جراحی قرار گيرد تا قبل از آن كه دچار عوارض شديد تر شده و به طور اورژانس جراحی شود كه خود مشكلات عديده ای را مو جب مي شود

زمانی كه عمل جراحی توصيه می گردد

درمان قطعی سنگ كيسه صفرا، خارج كردن كيسه به همراه سنگ ها با عمل جراحی است. استفاده از داروهای حلال و داروهای گياهی تاثير قابل ملاحظه ای در از بين بردن سنگ ندارد و منجر به صرف هزينه های زياد و اتلاف وقت و بروز عوارض می گردد.
داروهای حلال: فقط با نظر پزشک و در شرايطی كه بيمار به دلايلي تحمل عمل جراحي را نداشته باشد توصيه مي شود.
سنگ شكنی: آن گونه كه در سنگ كليه مورد استفاده قرار می گيرد در سنگ صفرا كاربرد ندارد. در بعضی موارد بيماران به علت ترس از عمل جراحی به دنبال كسانی هستند كه روش هایی غير از جراحی را به آن ها توصيه كند، غافل از اينكه به تأخير انداختن جراحی منجر به بروز عوارض شديد و انجام جراحی اورژانس در شرايط نامناسب و صرف هزينه بالا و انجام عمل توسط افراد كم تجربه می گردد. فقط در شرايط خطير و در همراهی بيماری های قلبی و ريوی، عمل جراحي توصيه نمی شود. در بيماران بارداري كه سنگ صفراوی علامت دار دارند، در سه ماهه دوم جراحي از نوع لاپاراسكوپی انجام پذير است.

لاپاراسكوپی كيسه صفرا چيست و چگونه انجام مي شود؟

در اين روش جراح با بهره گيری از تكنولوژی مدرن و با كمك دوربين ويدئویی به جای استفاده از برش ده تا بيست سانتی متری از برش هاي كوچک نيم تا يک سانتی از سه يا چهار محل، دوربين و ساير ابزار ظريف جراحی را وارد شكم بيمار می كند و پس از بررسی كامل شكم كيسه صفرای حاوی سنگ را از كبد و مجاری صفراوی جدا مي كند و از طريق ناف از بدن خارج می نمايد.
گاهی لازم می شود در حين عمل عكس برداری نيز صورت گيرد تا جراح از وجود يا عدم وجود سنگ در مجاري صفراوی مطمئن گردد. در مواردی كه در مجاری صفراوی نيز سنگ وجود داشته باشد ممكن است با توجه به تجربه جراحی در همان جلسه، سنگ از مجاری خارج گردد و يا جراحی باز انجام گردد، در بعضی از مواقع در همان جلسه اقدامی صورت نمی پذيرد تا بعد از لاپاراسكوپی عمل ERCP انجام پذيرد.

آيا در همه بيماران جراحی لاپاراسكوپی قابل انجام است؟

هر فرد بالغی می تواند تحت جراحي لاپاروسكوپي قرار گيرد. سن، جنس و وزن محدوديتي براي لاپاروسكوپي ايجاد نمی كند، و اين عمل در هر سنی و وزنی در شرايط حاد و عارضه دار قابل انجام است. آنچه در عمل لاپاروسكوپی حایز اهميت است تجربه و آشنايي گروه جراحي به علم روز مي باشد. در اين روش از بيهوشی عمومی استفاده می شود. در بيمارانی كه امكان بيهوشی عمومی ندارند جراحي لاپاروسكوپی برای آنان تقريبا غيرممكن خواهد بود.

برتری لاپاروسكوپی بر روش سنتی جراحی باز

آسيب جراحی به بدن به حداقل می رسد.
درد بعد از عمل كمتر است.
جراحی با برش های كوچک انجام می گيرد و بريدن عضلات و متعاقباً ناتوانی بلند مدت ديده نمی شود.
جنبه های زيبایی آن مهم است.
احتمال ابتلا به عفونت بيمارستانی كم است براي افراد مبتلا به مرض قند لاپاروسكوپی روش انتخابی است.
حداقل عوارض ريوی و قلبی را دارد (برای افراد سيگاری و مسن و يا دچار بيماری ريوی، لاپاراسكوپی روشی با ارزش است).
مدت بستری شدن بيمار بعد از عمل يك يا دو روزاست. معمولا زمان برگشت به فعاليت عادی پنج روز بعد از عمل و بازگشت به كار يک هفته بعد از عمل است.
احتمال چسبندگی و فتق محل عمل بسيار كم است.

سوالات رايج بيماران در مورد لاپاروسكوپی:

1) آيا تنها سنگ برداشته می شود؟ خير، در اكثر موارد همانند عمل جراحی باز كيسه صفرا حاوی سنگ از طريق ناف از بدن خارج می گردد.
2) چگونه كيسه صفرا از كبد و مجاری صفراوی جدا می شود؟ با بستن مجراي كيسه صفرا باكليپ از جنس تيتانيوم كيسه از كبد جدا می شود، اين فلز در بدن می ماند و هيچ عارضه ای ايجاد نمی كند و در عكس ساده و اسكن شكم ديده می شود كه غير عادی نيست.
3) آيا اين عمل در افراد چاق انجام پذيرد است؟ لاپاروسكوپي در افراد چاق عملی مناسب و كم عارضه است عوارض بعد از عمل باز در افراد چاق بسيار زياد است اما در لاپاروسكوپی اين عوارض به حداقل مي رسد.
4) آيا عمل لاپاروسكوپی در افراد مرض قندی و فشار خونی امكان پذير است؟
مناسب ترين نوع جراحی در افراد مرض قندی و فشار خونی روش لاپاروسكوپی است.
5) بيشترين نفع از جراحی را چه كسي می برد؟ افراد جوان و فعال كه نگران بازگشت به كار و فعاليت خود هستند خانم هایی كه به فكر زيبایی خود می باشند و افراد مسنی كه بيماری های هایی چون مرض قند، فشار خون و بيماری هایی قلبی و ريوی دارند از اين روش سود می برند.
6) آيا ممكن است جراحی لاپاروسكوپی به نوع باز تبديل شود؟ بله، در سنگ صفراوی بدون عارضه ازهر 20 ال 30 بيمار يک مورد و در موارد عارضه دار از هر ده مورد يكی به نوع باز تبديل می شود. جراح موظف است اين حالت را به بيمار خود توضيح دهد كه تبديل لاپاروسكوپي به عمل باز يك عارضه نيست بلكه راهی مطمئن برای اتمام عمل جراحی و جلوگيری از بروز عوارض است.
7) آيا اين روش با بی حسی موضعی قابل انجام است؟ فقط در موارد خاص
8) مدت زمان عمال و بيهوشی چقدر است؟ در موارد غيرالتهابی معمولا 1 تا 2 ساعت و در موارد عارضه دار 2 تا 3 ساعت

اطلاعات مورد نياز بيماران قبل از عمل لاپاروسكوپی كيسه صفرا:

در صورتيكه دچار بيماری خاصي هستيد در صورت وجود سابقه سكته قلبي ، سكته مغزي، فشار خون، مرض قند بيماری های ريوی شديد و آسم، آنرا به پزشكان خود اطلاع دهيد. لازم است قبل از اقدام به جراحي، مشاوره جهت ارزيابي قبل ازعمل و تحمل بيهوشي به عمل آيد در صورتيكه سيگاري هستيد يك تا دو هفته قبل از عمل آنرا ترك كنيدتا دچار عوارض ريوی بعد از عمل نشويد. نوع داروهای مورد مصرف كه به علل مختلف تجويز شده ممكن است در جراحي و بيهوشی تداخل اثر داشته باشد پس بهتر است تمام داروهای مصرفي را به اطلاع پزشک تان برسانيد. قرص های پايين آورنده فشار خون را در روز يستري شدن ميل كنيد. داروهای پايين آورنده قند خون را روز عمل مصرف نكنيد. 5 تا 10 روز قبل از بستری شدن بهتر است مصرف آسپرين و پيلاويكس را قطع كنيد. اگر وارفارين مصرف می كنيد انرا به اطلاع پزشك خود برسانيد تا تدابير لازم قبل عمل انجام شود. شب قبل از بستري به خوردن مايعات اكتفا كنيد، ممكن است روز قبل از عمل از ملين و داروهاي ضد نفخ استفاده شود. عادت ماهانه در خانم ها عاملی برای به تاخير انداختن عمل جراحی محسوب نمی شود. لازم است بهداشت فردی كاملا رعايت گردد. روز قبل از عمل بايد حمام كرده و ناف شستشو شود.

اطلاعات لازم در زمان بستری

بهتر است قبل از بستری وضعيت بيمه خود را كاملا مشخص كنيد و آن را به اطلاع پزشكتان برسانيد. در صورتی كه بيمه تكميلي داريد يا در صورتی كه بيمه شما طرف قرارداد با بيمارستان است جهت گرفتن معرفي نامه برای بيمارستان اقدام كنيد تا در زمان پذيرش با مشكلي مواجه نشويد در صورت نياز به اتاق خصوصي يا VIP قبلا با پذيرش بيمارستان هماهنگ شويد. قسمتي از هزينه عمل لاپاروسكوپی مربوط به استفاده از دستگاه و وسايل يكبار مصرف است كه ممكن است خارج از تعهدات بيمه شما باشد، در نتيجه لازم است قسمتي از آن وسايل را تهيه و يا هزينه آن را بپردازيد. پس از پذيرش در بيمارستان از شما آزمايش خون و عكس برداری انجام می گيرد و پزشک داخلی شما را ويزيت خواهد كرد. در صورتی كه نياز به مصرف قرص فشار خون باشد، انرا با كمی آب ميل كنيد و هيچگاه با نظر خود دارو را قطع نكنيد. در صبح روز بستری شدن غذا و مايعات نخوريد، بعد از عمل نياز به يك همراه داريد.

نكته مهم:

از تجمع بعد از عمل در اتاق بيمار كاملا خودداري كنيد تا كادر پرستاري وظايف خود را به خوبي انجام دهد.در اختيار داشتن اتاق خصوصي به مفهوم دعوت به حضور تمام اهل فاميل در كنار بيمار نيست.

توصيه های بعد از عمل جراحی

مدت زمان لازم تا هوشياری كامل در افراد مختلف، متفاوت و به طور متوسط يک تا سه ساعت است. در اين مدت اتاق بيمار بايد خلوت باشد تا پرستار ان بخش بتوانند علایم حياتی بيمار را كنترل كنند، ممكن است بيمار استفراغ كند در اين روش از لوله بينی استفاده نمی شود. صبح روز بعد از عمل بيمار مي تواند راه برود و از دستشویی استفاده كند مصرف مايعات با دستور پزشک معالج است. از دادن مواد غذایی و يا داروهای شخصی بدون نظر پزشک اكيدا خودداری كنيد.
در طول مدت بستری در بيمارستان مرتباً نفس عميق بكشيد تا دچار مشكل ريوی نشويد. در اكثر موارد در اولين روز بعد از عمل با نظر پزشک تان و با نسخه دارویی مرخص خواهيد شد.

بعد از ترخيص

دستورات بعد از ترخيص

می توانيد بعد از ترخيص به حمام برويد، نگران محل پانسمان نباشيد اغلب آب به آن نفوذ نمی كند، در صورتی كه پانسمان نداشته باشيد نياز به تعويض آن نيست. روز اول مايعات و غذای نرم مصرف كنيد و از روز دوم در صورتيكه احساس نفخ نداشته باشيدمي توانيد غذاي معمولي كم چرب استفاده نماييد. ممكن است بروشور نحوه تغذيه بعد از عمل توسط مشاورين تغذيه به بيمار داده شود كه طبق ان عمل كنيد. داروهای تجويزی شامل مسكن، ملين و آنزيم های گوارش است كه بهتر است تا اولين مراجعه به پزشک آنها را استفاده كنيد. می توانيد از روز پنج بعد از عمل فعاليت عادی داشته باشيد، تا يک هفته رانندگی نكنيد و تنها به سفر نرويد. بهتر است تا يک هفته فعاليت جنسی نداشته باشيد. اولين مراجعه شما به پزشک تان يك هفته تا ده روز بعد از عمل است بهتر است از كلينيک وقت قبلی بگيريد تا مدت طولانی در انتظار نباشيد، بخيه ها در اين جلسه برداشته می شوند. در صورت تمايل يک هفته بعد از عمل می توانيد به سركار خود باز گرديد، و مدت مرخصي استعلاجی بعد از لاپاروسكوپی سنگ صفراوی 2 تا 3 هفته است. بهتر از برداشتن اجسام سنگين تا چند ماه خودداری كنيد. ممكن است از درد اطراف ناف شاكی باشيد كه به علت تحرک شماست. در صورت وجود قرمزی و درد شديد يا خروج ترشحات از زخم های جراحی سريعا به اورژانس بيمارستانی كه عمل شده ايد و يا به مطب پزشک تان مراجعه كنيد.

آيا ممكن است بعد از عمل عارضه ای ايجاد شود؟

در موارد نادر به علل مختلف از جمله ماهيت اوليه بيماريتان ممكن است عوارضي بوجود آيد از جمله: عغونت زخم، آسيب مجاري صفراوي و سنگ جا مانده، عفونت داخل شكمی كه احتمال وجود آن شايد كمتر از يك درصد باشد. در صورت خروج ترشحات از ناف آن را شستشو و پانسمان كنيد. در صورت بروز زردی، درد شديد شكم، تب و استفراغ طولانی به اورژانس بيمارستانی كه عمل شده ايد و يا مطب پزشكتان مراجعه كنيد.
با كيسه صفراي شما چه كرده ايم؟
كيسه صفرا جهت بررسی های آسيب شناسي فرستاده می شود بهتر است دو هفته بعد از عمل به آسيب شناسی بيمارستان مراجعه و جواب آنرا نزد پزشک خود ببريد نگران نباشيد به ندرت ممكن است در آن بدخيمی گزارش شود. نيازی به آزمايش سنگ های خارج شده از كيسه صفرا نيست.
آيا لازم است بعد از عمل رژيم غذايی داشته باشيم؟
خير، فقط تا مدت كوتاهی بعد از عمل رعايت تعادل در مصرف مواد غذايی كافی است.
نكته مهم: هميشه به خاطر داشته باشيد، انجام جراحی لاپاروسكوپی در شرايط خوب كاملا بی خطر است و بهتر است قبل از بروز عوارض تصميم به جراحی بگيريد.
با آرزوی سلامتی شما - عليرضا بربند

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید